با سلام خدمت کلیه عزیزان که در خصوص طرح یکپارچه سازی اطلاعات می خواستند.و همه عزیزانی که موافق انجام این طرح می باشند.

مقدمه:

تجهیز و نو سازی اراضی از گام های مهم ایجاد زیربنای لازم برای تولید هرچه بیش تر محصول می باشد. هدف از این عملیات مرتب کردن اراضی ، افزایش راندمان آبیاری، افزایش راندمان ماشین آلات و تسریع در مکانیزاسیون، کاهش هزینه تولید، برقراری امکان مدیریت مستقل برای هرکرت، تجمیع قطعات پراکنده، احداث جاده های زراعی، فراهم کردن زمینه جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، بالا بردن قابلیت زهکشی اراضی و در یک جمله استفاده بهینه از منابع آب و خاک و نهاده ها می باشد

مشکلات اراضی سنتی و اهداف پروژه

مزارع سنتی دارای یک سری اشکالات اساسی هستند که راندمان کار را پایین می‌آورند. مشکلاتی چون: مسطح نبودن زمین، مشکل حمل محصول، فقدان کانال های آبیاری و زهکشی، عدم قابلیت کشت مکانیزه، تعداد زیاد مرزها،زیا بودن هزینة تولید (کاشت، داشت و برداشت)، عدم امکان کشت دوم، مشکل آبیاری، عدم استفاده از ماشین‌آلات، عدم وجود جاده دسترسی، عدم امکان مدیریت مصرف نهاده‌ها، پراکنده بودن مالکیت‌ها، وجود کرت های کوچک، نداشتن مدیریت مستقل و بسیاری از مشکلات دیگر. هدف تجهیز و نوسازی مبارزه با این مشکلات و بالا بردن راندمان تولیدی در واحد سطح است. طرح تجهیز با مطالعه و پژوهش در مورد هر یک از مشکلات راه‌ حلی پیدا کرده است که با آن ها مبارزه می کند. برای مثال مشکلات آبیاری را با احداث کانال های آبیاری با مقطع مناسب رفع کرده‌اند .

البته ناگفته نماند مطالب فوق بر گرفته شده از منابع مختلف می باشد و به صورت تخصصی است لذا شاید بعضی از نکات مطرح شده برای هم ولایتیها نامفهوم به نظر آید که در آینده با توضیح بیشتر حل خواهد شد.بقیه مطالب  انشا الله به زودی در وبلاگ قرار خواهد گرفت.

 

با تشکر فراوان دهیار ایراج

/ 0 نظر / 26 بازدید