قسمت دوم اجرای طرح یکپارچه سازی

تقسیم بندی پروژه تجهیز و نوسازی اراضی

مسائل تجهیز و نوسازی را می توان به دو بخش عمده تقسیم کرد:

الف- مسائل اجتماعی و اعتباری

ب مسائل فنی و اجرایی

الف: مسائل اجتماعی و اعتباری

       از آنجا که اجرای طرح یکپارچه سازی زندگی اجتماعی یک منطقه را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. ضروری است همکاری همه ارگان هایی که به نحوی در ارتباط با توسعه روستایی وظایفی دارند، در این راستا بسیج شوند. هیئت اجرایی طرح یکپارچه سازی به سرپرستی واحد های آب و خاک و بنیاد مسکن ( به دلیل هماهنگی با طرح های هادی روستا)، اداره ثبت اسناد و املاک ( به دلیل حل مسأله جابجایی مالکیت در اثر یکپارچه سازی )     

 از اول باید موارد زیر مد نظر باشد :

 1 - نقش ترویج در هدایت کشاورزان بسیار مهم می باشد، زیرا در هر واحد عملیاتی حداقل بابیش از 100 مالکیت مختلف روبرو هستیم و هماهنگی این افراد کار مشکلی است.  عدم موافقت یک نفر می تواند پیشرفت پروژه را متوقف و یا کند نماید.بنابراین در این جا می طلبد کلیه عزیزان جهت متقاعد کردن افرادی که شاید به نحوی مانع از شروع کار شوند تلاش نمایند و همه را با فواید این طرح آشنا نمایند.

2 روال فعلی تأمین هزینه توسط کمک بلاعوض دولت و خودیاری کشاورزان به نسبت 90 به 10 درصد کاملا مناسب به نظر می رسد به طور قطع مسأله تأمین هزینه باید از قبل حل شود، زیرا نا تمام ماندن یک طرح به ویژه برای کسانی که با اجبار تن به این کار داده اند خسارت عمده ای به حساب می آید.

(3 تشویق در جهت ایجاد شرکت های پیمانکاری خصوصی با درجه مهندسی که از سازمان کشاورزی مجّوز دریافت کرده باشند، کمک شایانی به اجرای پروژه می نماید.)

4 احداث کانال های آبرسانی  نیز جزء  عملیات تجهیز و نوسازی می باشد.

5 مسأله تفاوت در کیفیت اراضی در قبل و بعد از اجرای پروژه همچنین جابه جایی و تغییر مکان مالکیت مربوط به یک نفر از مسائل مهمی است که که منجر به ایجاد اختلال و درگیری بین کشاورزان و حتی مجریان خواهد شد. در این راستا  کمیته ای از کارشاسان خبره آبیاری و خاکشناسی و زراعت و نمایندگان کشاورزان به منظور ارزیابی زمین ها در قبل و بعد از اجرای طرح تشکیل شود. مسائلی که این کمیته ها باید در مد نظر قرار دهند عبارتند از:

- موقعیت مکانی از نظر دوری و نزدیکی به روستا، جاده اصلی ، تأسیسات مهم عمومی و ....

- وضعیت حاصلخیزی خاک و جنس خاک.

- چگونگی آبیاری هر کرت ( مستقیما از کانال آبیاری).

- چگونگی زهکشی کرت ها.

- بررسی زراعت پس از عملیات  تجهیز و نوسازی از نظر محصول ویژه در سال اجرای پروژه.

در بخش آینده به مسایل فنی و اجرایی می پردازم .از کلیه همشهریان خواهشمند است جهت آماده کردن اذهانی که شاید در اجرای طرح مانع تراشی کنند طرح را توجیه نمایند و این حقیر را از نظرات و راهکارهای پیشنهادی خود بی نصیب نگذارند.

با تشکر دهیار ایراج

/ 5 نظر / 21 بازدید
پرویز

درود بر شما واقعا ایراج این همه چشمه داره! دمش گرم

بچه کویر

تجربه نشان داده است که در روستاهای همجوار مامردم با چنین موضوعات وبرنامه هایی آسانتر کنار میایند وهمدلی بیشتری در راستای منافعشان دارند آقای عشقی به نظر من در رابطه با این مطلب باید بیشتر نوشت وآیاروستاهایی هستند که این طرح در آن روستاها با موفقیت اجرا شده است؟ اگر امکان دارد چند روستا را نام ببرید وموضوع بعد این که خیلیها در ایراج نیستند اما به قول ما ایراجیها در ایراج آب وملک دارند واز این موضوع هم اطلاعی ندارند اگر شما یک نماینده از طرف خودانتخاب کنید که در حسنیه شماره 2 این موضوع رابه بحث بگذارد مطمئنا نتایج خوبی به دست خواهید آورد راستی در دیگر روستاهای منطقه هم این طرح اجرا خواهدشد؟

دهیار ایراج

بسمه تعالی در پاسخ به سوالات بچه کویر باید بگویم که شهر خور گرمه مهرجان و بیاضه بودجه های آنان تصویب گردیده است. و زمینهای کشاورزی اطراف اصفهان که ارزش هر متر آن بیش از 100000 هزار تومان میباشد به دلیل استفاده بهینه با این طرح پوشش داده شده است.با توجه به اطلاعاتی که در وبلاگ می گذارم حاضران به غایبان برسانند ولی انشا الله در تهران نیز به گونه ای دیگر اقدام خواهم کرد.